Formuláře ke stažení

     
   
     

Co má obsahovat lékárnička na cesty

Co má obsahovat lékárnička na cesty

Dovolenou s dětmi, především těmi nejmenšími, provází řada specifik. Včas je třeba promyslet nejen termín a vhodnou destinaci, ale také obsah lékárničky. Samozřejmostí je vzít s sebou v dostatečném množství všechny léky, které pravidelně užíváte.

Optimální lékárnička je pro každého trochu jiná. Kdybychom totiž poslechli všechny dobře míněné rady, jaké léky si vzít na dovolenou, neodjedeme s malou krabičkou, ale s kufrem plným léků a zdravotních pomůcek. Přitom je jasné, že děti v různých věkových obdobích, navíc, pokud jde o děti, které se léčí pro nějakou chronickou nemoc, mohou postihnout odlišné zdravotní komplikace.

Navíc záleží také na typu aktivity, které se budeme o prázdninách s dětmi věnovat. Na kole si dáváme pozor na jiné potíže než při rybaření, při plavbě na lodi anebo během příjemného lenošení v hotelu, ve kterém máme pobyt all inclusive. Ale pozor, i při této zdánlivě bezpečné relaxaci mohou nastat komplikace vyvolané stresem z cesty, nového prostředí nebo odlišné stravy, a tak se výlet za zdravím k moři může změnit v problematické hledání ambulance v cizí zemi.

Obecně lze říci, že v první chvíli pomůže, když dítěti ulevíme od horečky, ucpaného nosu, kašle nebo vyčistíme odřeninu. Návštěva lékaře pak už někdy ani není nutná. Každopádně je dobré nespoléhat jen na kartičku zdravotního pojištění a preventivně přibalit na cestu pár vhodných léků.

Základní obsah lékárničky:

 Léky pří zvýšené teplotě (tzn. nad 37,8 - 38 stC), které obvykle také tiší bolest a působí protizánětlivě

                       - pro děti nejlépe tyto dva druhy léků -  s účinnou látkou Paracetamol (Paralen, Panadol apod.)   + s účinnou látkou  Ibuprofen (Brufen, Nurofen, Ibalgin) - vezměte oba druhy léků ( při horečce je můžete mezi sebou střídat během dne )

                         a vždy jak v podobě čípků, tak i sirupu. 

 

 Léky při průjmu či při zažívacích potížích

                 Základem protiprůjmové léčby u dospělých i dětí jsou dietní opatření, dostatek tekutin (voda i iontové spec.roztoky, rehydratační roztok ORS , Kulíšek, Enhydrol)

                   a léky pomáhající zmírnit průjem - např. Smecta, Carbosorb, Tasectan

                    + vždy přidejte také probiotika - Enterol, Hylak, Biopron

 

 Kapky nebo sirup při kašli - např. Ditustat, Stoptussin, Bromhexin, Robitussin, Ambrobene, Mucosolvan, Sinecod, Stodal apod.

 Kapky nebo sprej při rýmě - např. Sterymar, Nasivin, Olynth, Otrivin, Libenar, Quixx

 Kapky do očí -  které aplikujeme při jejich zarudnutí nebo mírném zánětu - např. Ophtalmo-Septonex, Visine, Ocuflash

 Kapky do uší – čištění -Vaxol

 Krém nebo mast na opruzeniny a při zapařené kůži- Bepanthen, Sudocrem,Baby bubchen, Panthenol, Cutozinc

     

 Přípravky po poštípání hmyzem, požahání mořskými živočichy a rostlinami, proti svědivým vyrážkám -

                              Tekutý pudr nebo gel s obsahem antihistaminika, Fenistil kapky, Zyrtec tablety apod

 Přípravky pro ošetření po ev. spálení sluncem-  Panthenol ve formě spreje i krému lokálně na kůži a zvýšit příjem tekutin, Fenistil gel

 Mast na promaštění kůže (např. Lipobase, Indulona, Bepanthen, Ambiderman apod).

 

Desinfekce kůže při odřeninách - Neocid gel i roztok, Betadine roztok i mast 

 

Pro základní ošetření drobných oděrek, škrábanců a podvrknutých končetin by součástí lékárničky měla být pinzeta, nůžky,       

       spínací špendlík, náplasti různých velikostí, sterilní čtverce, obvazy, obinadlo, roztok k dezinfekci kůže – peroxid vodíku, kojenecký líh,  cutasept apod.

 

A samozřejmě vezměte vždy sebou teploměr!

       

 V létě či zimě proti spálení sluncem - opalovací přípravky a ev. repelentní přípravky