Covid
Prevence před koronavirem a onemocněním COVID-19
Prevence před koronavirem a onemocněním COVID-19
-
Dbejte na důkladnou hygienu, zejména mytí rukou
-
Dodržujte hygienu při přípravě pokrmů (umyté ruce, nekýchat na jídlo)
-
Při kašli a kýchání zakrývejte ústa a nos (platí logicky směrem od nakaženého ke zdravému)
-
Vyvarujte se kontaktu s nakaženými (viditelně nemocnými) lidmi, s příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání
-
Pečlivě tepelně upravujte maso a vejce
-
Necestujte
-
Hlídejte si příznaky
-
Zůstaňte v obraze a sledujte informace
-
Pravidelně uklízejte a starejte se o čistotu domácnosti
-
Noste správně ochrannou roušku
-
Vyhněte se zalidněným místům i malým prostorům s více lidmi, např. výtahům
Protože se nemoc mezi lidmi přenáší stejně jako chřipka nebo SARS a MERS kapénkovou nákazou, dají se proti jejímu šíření použít roušky a respirátory. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. Před nákazou mohou ochránit respirátory třídy FFP3. Při kýchání, smrkání a kašlání je potřeba použít kapesník, který se hned po použití vyhodí.
Nejvíce dbejte na důkladnou hygienu. Myjte si ruce pokaždé, kdy cestujete po blízkém okolí.Nezapomeňte ani na základní hygienické návyky, jako jsou mytí rukou před a během vaření, po návštěvě toalety, po kontaktu se zvířetem. V domácnosti pravidelně uklízejte a větrejte. Mimo to také dbejte na důkladné očištění nakoupených potravin.
Pokud jste na veřejnosti, nekašlete do dlaní, ale do rukávu či do předloktí. Během pohybu po okolí, či v městské hromadné dopravě si nesahejte do obličeje. Vyvarujte se hodně zalidněným místům. Pokud nosíte ochrannou roušku, ujistěte se, že mezi rouškou a obličejem není mezera, a nepoužívejte ji opakovaně.
Co je to koronavirus?
- je společné označení pro čtyři rody virů
- SARS (severe acute respiratory syndrom coronavirus - těžký akutní respirační syndrom koronavirus). zdroj cibetky, přenašeč mohou být např. netopýři
- MERS jeho zdrojem jsou velbloudi, přenašeč netopýři
- Aktuální koronavirus má označení SARS-CoV-2, neboť má fylogenetický vztah k SARS (SARS-CoV) – původce zatím není znám
- Nemoc, kterou způsobuje je pojmenovaná COVID-2019 (z angl. coronavirus disease – koronavirová choroba). Vyvolává onemocnění dýchacích cest – od běžného nachlazení až po těžký respirační syndrom (oboustranný intersticiální zápal plic).
Bakterie vs. virus?
- Bakterie je živý organismus – lze ho velmi efektivně hubit antibiotiky (např. angína)!
- Virus je, na rozdíl od bakterie, fakticky „neživý“. Jde o pár genů z DNA nebo dokonce pouze RNA, zabalených do bílkovinného pouzdra. Jejich název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu ve tvaru sluneční koróny.
Virus mimo tělo
- Virus je schopen infekce jenom v případě, že na jeho membránu jsou navázány molekuly vody (vyprsknuté kapénky z těla). Jakmile vyschne, není schopen infekce!
- Dle dostupných studií je dosah viru od infekčního pacienta v uzavřeném prostředí až 4,5 m a prostředí zůstává po určitou dobu infekční i v případě, že ho infikovaný opustí.
- Na skle a kovu může virus vydržet infekční až 5 hodin.
- Jako ochrana proti těmto virům výrazně pomáhá rouška! Respirátor je ale samozřejmě jistota.
Jak probíhá infekce?
- Sliznicí v puse, krku nebo hltanu, dále přes oční koutky
- Do buňky vstoupí tak, že „obelstí“ buněčné receptory díky „ukradené“ membráně – tím vstoupí do buňky.
- Zde se dostanou k chromozomům a zkopírují do nich krátký řetězec RNA. Tím přinutí buňku, aby začala vyrábět spoustu kopií tohoto viru a spoustu bílkovinných pouzder. Buňka po určité době praskne (začne být malá) … viry se ještě zabalí do zbytků této buněčné membrány.
- Imunitní systém identifikuje zničené buňky a (např. prostřednictvím horečky … která ale v tomto případě moc nepomáhá) spustí imunitní reakci.
- Současně se tělo začne zbavovat „odpadu“ … viry se snaží dostat z těla ven (vysmrkat, vykašlat, přes moč).
- Až později začne imunitní systém vytvářet konkrétní protilátky proti konkrétním virům – k;tomu ale tělo potřebuje mít čas – pokud je vstupní dávka viru příliš vysoká, nemusí to zvládnout ani silný organismus!
- Koronavirus zabíjí v případě, že viry stihly zničit hodně sliznice v plicích, takže tělo není schopno přijímat kyslík … srdce tepe čím dál silněji (snaží se zrychlit průtok krve, která se ale dostatečně neokysličuje …)
Jak probíhá léčba?
- V principu pouze podporou organismu, aby si s tím poradil sám. Antivirové terapie jsou u tohoto viru ve stadiu pokusů.
- Dokud to pacient zvládá sám (jedná se o lehčí formu), je nejlepší zůstat doma – izolovat se od rodiny a počkat, až se viru tělo samo zbaví.
- Pokud virus dokáže zničit ochranné bariéry v dýchacích cestách (a fakticky umožní i ostatním bakteriím, které normálně žijí v horních cestách dýchacích, aby zaútočily na průdušky a plíce), u pacienta se rozvine skutečný SARS (virus vstupuje do plicních sklípků, které infikuje … tím ztratí schopnost okysličovat krev).
- Výsledkem je plicní nedostatečnost, po několika dnech již nemusí stačit ani obyčejné podávání kyslíku.
- Následně se nasazují přístroje typu ECMO (pacientovi se vysává krev, okysličuje se mimo tělo a vrací se do těla) s nadějí, že se plíce zase uzdraví.